Vítejte na stránkách vyjímečného pití ušlechtilého alkoholu
Eaux De Vie

Cognac za rok 2010

Začíná se psát rok 2011 a já si dovoluji stručně shrnout život tohoto destilátu " Eaux De vie " za minulý rok . Jsem velice rád , že zájem o ušlechtilé destiláty stoupá . Po revoluci stoupnul zájem především o Whisky a o víno ale ani Cognac a Armagnac nezůstávají pozadu . Je pravdou , že za totalismu byl koňak v normálním obchodě k nedosažení a pro slušnou Whisky nebo něco jiného si člověk musel ušetřit nějakou tu korunu , vyměnit za Bony a hurá do " Tuzexu " , kde však ovšem byli k sehnání jen značky známých gigantů  a kolikrát i pochybné kvality . Proto i já jsem si zpočátku myslíval , že těch pět , šest druhů koňaků co sem importují do Tuzexu je asi tak vše ale tvrdě jsem se mýlil . Teď jsem moc rád , když se  po revoluci lidé nespokojili jen s dosavadní nabídkou a chtěli poznat něco víc . Samozřejmě nejrychleji se zde začal rozvíjet obchod s vínem , začali vznikat různé kluby přátel vína  jak profesionální , tak i amatérské a ty jsou právě ty nejlepší , protože tyto amatérské kluby jsou založeny  ne pro zisk a peníze ale proto že tyto lidé víno milují a mají ho rádi . Jsem, velice rád , že v těchto vinných klubech a společností bylo přibráno a zpočátku , prezentováno jako okrajový sortiment ušlechtilý alkohol , který k tomuto odvětví také patří . Dnes už má ušlechtilý alkohol své pevné místo pomalu v každé vinotéce a i zde se pořádají degustace buď smíšené a nebo orientované přímo na destiláty .  Je pravdou , že dále se zde hned po víně začala nejrychleji rozvíjet Whisky , dnes už je založeno spousty klubů . Příznivci pořádají pravidelné řízené degustace a zájezdy do Skotska a Irska za lahodnou Whisky . Stačí když se porozhlédnete v jakémkoli knihkupectví a najdete  tam spoustu krásných knih  a encyklopedií o víně a Whisky . S Cognacem a Armagnacem je to poněkud jiné , rozvoj tohoto skvělého moku je u nás trochu pomalejší díky cenové relaci tohoto nápoje . Bohužel v této době obětovat minimálně 600 Kč . za ucházející koňak je pro našince hodně , nemluvím o starším koňaku , který přijde na o  hodně větší peníze ale i ušlechtilých whisky už je to celkem srovnatelná cena .

Jsem strašně rád , že už i u nás se zakládají kluby kde se degustuje jen ušlechtilý destilát a to jak whisky , tak i Cognac a Armagnac . Sám jsem založil tyto webovky z čisté vášně a zájem o koňak a jsem moc rád  když se mi ozývají lide , kteří chtějí se prosadit nebo se pochlubit se svými úspěchy na poli tohoto odvětví . Sám jsem se divil kolik lidí má o Cognac a Armagnac zájem .Spolupracuji s lidmi , kteří sami podomácku destilují a ukládají pálenku k zrání , přesně jako v Cognacu . Jsem rád , že ten zájem tady je a pomalu stoupá . Samozřejmě je to náš vlastní svět ale je to svět slušných lidí a nadšenců , kteří tomu propadli a žijí tím. Také musím poděkovat jednotlivým nadšencům , kteří mají své kluby a pořádají řízené degustace a nám amatérům umožňují setkat se s těmito skvělými destiláty . Koho bych tak mohl vyzvednout ? Jsou to především " Dům u Závoje " který má výtečné vinné degustace ale nebojí se degustovat Cognac a doutníky . Dále pan Lopko z Grand Gourmet Clubu , který je velký frankofil a tento muž ví o čem mluví . I já ho jednou zažil a mluví velmi dobře , je to opravdový odborník . Na závěr by si dovolil vyzvednout provozovnu v krásném prostředí Malé Strany s názvem " U Staré Studny " . Provozovnu jsem napsal proto, že jí nemohu nazvat vinárnou a na druhou stranu jí nemohu nazvat barem . Z venku je to velmi nenápadná " provozovna " stylová právě k steré Praze a Kampě . Historie dýchá ze všech stran a zdí . A teď ta " provozovna " nazval jsem to proto že disponují jak velkou nabídkou vín , tak i velkou nabídkou ušlechtilých destilátů . Můžu směle tvrdit , že zde je nejrozmanitější výběr Cognaců a  Armagnaců v Praze a okolí . Nenajdete zde značky jako je Hennessy,Martell , Courvoisier a další giganty .  Ale opravdu rodinné malé výrobce , kteří nabízejí daleko kvalitnější destiláty než jmenované nadnárodní společnosti . Velice si vážím toho , že zde pořádají řízené degustační večery a to přímo s majiteli různých cognacových a armagnacových  firme . Sám jsem si jeden z těchto večírků vyzkoušel a mohu jen tvrdit o pěkně prožitém večeru s příjemnými lidmi . Naposledy to byl to sám  Francois Peyrot majitel Cognacové firmy , který nám zodpověděl všechny otázky , které nebyli zprostředkované přes nějakého prostředníka . Myslím ,že je to jen o dobré organizaci a zapálení pro věc . Sem můžete kdykoliv zajít , popít sklenku lahodného moku ,který vám naservíruje personál , který ví co presentuje a umí o tom něco říct ( vím z vlastní praxe ) . Když mohu pomoci s problémem kam si zají na dobrý Cognac , doporučuji tuto provozovnu . Stačí se obrátit na paní Markétu  Stránskou nebo na slečnu Terezu Křivinkovou  a ony Vám ochotně poradí co si objednat  pro krásný a pohodový  večer .  

Jsem moc rád , že naše řady oddaných pro ušlechtilé destiláty stoupá , že už i u nás lidé začali přemýšlet co pijí . Že se zajímají o nové trendy a začali pít opravdový alkohol z kterého mají potěšení .  

 

 

01.01.2011 23:06:53
bullis

Líbí se Vám tyto stránky

Ano (4019 | 27%)
Ano - mohou být lepší (3683 | 24%)
Nic moc (3730 | 25%)
Ne (3684 | 24%)
http://www.webgarden.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one