Vítejte na stránkách vyjímečného pití ušlechtilého alkoholu
Eaux De Vie

Cognac v ČR

Toto luxusní pití má samozřejmě svůj rituál ochutnávání . Říká se , že pití koňaku je 70% čichání a 30% pití . K pití koňaku musíte mít i správné sklo . Sklenka baňatá na nízké nožce ve tvaru hlavy tulipánu nazývaná " NAPOLEONKA " . Pak sklenka na vyšší nožce ve tvaru tulipánu z čirého tenkého skla . Je důležité aby sklo bylo tenké , protože pak může jemné aroma pomalu stoupat z číše ohřívané dlaněmi . Profesionální míchači záměrně používají číše z tmavomodrého skla aby nebyli ovlivněni barvou koňaku nebo nějakým zakalením . Sklenku nikdy před podáváním NEPŘEDEHŘÍVÁME ! Nejvhodnější je přirozená teplota . Číše má být naplněná do jedné čtvrtiny aby vyniklo příjemné aroma . Když je sklenka příliš přeplněná , je množství uvolněného aroma příliš velké a silné . To samé naopak , je li ve sklence koňaku málo , aroma v tak malém množství naopak nevynikne .

První je vizuální vzhled . Barva by měla být zlatavá , jantarová až měděná . Záleží i na stáří koňaku , ty jsou většinou tmavší ale naopak mladší koňaky mohou být přibarvovány karamelem . Sklenku držíme za nožičku a lehkým nakloněním a zatočením vidíme jak koňak pomalu stéká po stěně sklenky .

Druhý je čich . Při posuzování aroma přidržte číši lehce v dlaních . Postupným zahříváním stoupá lehce jemné aroma . Pak přiložte lehce k nosu a nadechněte se skvělého aroma . Jemně zakružte sklenkou v dlani aby se promíchalo stoupající aroma a vdechli jste ho v patřičné síle . Pokud koňak stárne v sudu déle jak 20 let , projevuje se velmi vyhledávaným stylem " RANCIO " . Je aroma složené z kořeněných a vanilkově dřevitých tónů .

Třetí je samotné pití . Pije se po malých dávkách aby se prodloužil příjemný požitek . Koňak nechte rozvinout v zadní části úst , kde se nacházejí citlivé chuťové buňky . Chuť by se měla rozprostřít po celé zadní části patra . Čím déle chuť zůstává , tím má lepší " závěr " . Mladý koňak bude chutnat jako ohnivý a ostrý . Čím je koňak starší , tím je jemnější a má vyváženější komplexní chuť .

Láhev s koňakem by měla být skladována na stojato aby se koňak působením korku nekazil . Velmi staré koňaky jsou choulostivé na chlad a mohou se zakalit . Ideální je skladování při pokojové teplotě a ve tmě . Když budete koňak nalévat , hned pak po nalití láhev zavřete aby zbytečně nevyprchávalo aroma a koňak tím zvětrává . Po otevření by se láhev měla zkonzumovat maximálně do půl roku od prvního otevření .V současné době lze koňak pít různými způsoby . Klasika je čistý , samotný koňak po dobrém jídle nebo s výborným doutníkem . Ale také už i s vodou , se sodou a s ledem . Myslím že v podávání koňaku jsou většina výrobců velmi konzervativní , až na velké firmy jako např. Martell , Remy Martin , Hennessy uvádějí na trh nové mladé koňaky jako V.S. , V.O. a V.S.O.P. určené k míchání nápojů . Hennessy vytvořil  koňak " PURE WHITE " který je určen přímo pro míchání nápojů . Cílem těchto firem je oslovit nejširší spektrum zákazníků . Hlavně mladé konzumenty a tím dokázat , že koňak se dá pít v jakémkoliv stylu .

degustace

degustace

degustace

degustace

degustace

degustace

Koňak v Čechách nabízejí nejrůznější hypermarkety ve kterých mají ale malý výběr druhů od mála výrobců velkých firem jako např : Martell , Hennessy , Godet , Courvoisier , Remy Martin atd. Jestli že ale máte chuť na koňak  od jiných a menších firem a nebo na nějakou specialitu , je lepší navštívit vybrané lahůdkářství , vinotéky a nebo specializovaný obchod . Těch je bohužel u nás zatím málo . Nejpohodlnější je nákup přes internetový obchod , kde najdete široký sortiment za nižší ceny od velkých i menších výrobců . Některé servry nabízejí popis a charakter Vámi vybraného koňaku . Výhodou je i objednávka zakoupené zásilky až do domu .

U nás nejrozšířenější výběr je přes internetový obchod ale i ve vybraných lahůdkářství najdete výborné koňaky . Zatím jsme zaznamenali tyto značky : Bache - Gabrielsen / Bouju / Camus / Courvoisier / Davidoff / Delamain / Dupuy / Duret / Frapin / Gautier / Giraud / Godet / Grand Marnier / Hardy / Hennessy / Hine / Chateau Beaulon / Chateau Montifaud / Chatelier / Laclie / Landy / Lisker / Martell / Ménard / Meukow / Montaubert / Otard / Polignac / Prunier / Raymond Ragnaud / Ragnaud Sabourin / Remy Landier / Remy Martin / Royer .

Se všemi těmito značkami Vás  postupně seznámíme a budeme Vás informovat i o dalších nových značkách , které budou uvedené na našem trhu .

Líbí se Vám tyto stránky

Ano (4019 | 27%)
Ano - mohou být lepší (3683 | 24%)
Nic moc (3730 | 25%)
Ne (3684 | 24%)
http://www.webgarden.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one